Regionstyrelsen i Region Skåne beslutade i nyligen om att anvisa två miljoner kronor till representationskommittén för utökad verksamhet 2009. Anledningen är att man vill kunna hålla stora middagar, ha kulturinslag och hålla diverse arrangemang i samband med att Sverige har ordförandeskapet i EU. För att kunna genomföra detta vill man förstärka representationskontot med hela två miljoner kronor. Sverigedemokraterna var det enda parti som yrkade avslag.
Man kan givetvis tycka att två miljoner kronor är småpengar i förhållande till hela regionens budget. Men med tanke på den världsomfattande ekonomiska kris som vi befinner oss i och som med all sannolikhet kommer att påverka Region Skånes ekonomi mycket negativt under 2009 och i flera år framöver anser vi att varenda krona måste användas på förnuftigt sätt. För Region Skånes del måste hälso- och sjukvården vara mest prioriterat i kristider. Det handlar ytterst om människoliv.
Att då använda medel för att utöka representationskontot är inte bara oförskämt mot alla dem som blir drabbade av mindre resurser inom vården. Det skickar dessutom ut allvarliga signaler till våra medborgare om vad politiker egentligen prioriterar.
Björn Söder (SD),
gruppledare i Region Skåne
http://www.kristianstadsbladet.se/ article/20090313/TYCKTTANKT/257899685